grubyzwierz

   STRONA GŁÓWNA

   TEAM ZACHÓD

   ZŁÓW I WYPUŚĆ

   RELACJE Z WYPRAW

  RYBY DRAPIEŻNE

  KARPIOWANIE

  POD LODEM

   FILMY

   GALERIA

   ŁOWISKA

   GRY

   KUCHNIA

 

Wędzenie ryb

STRONA GŁÓWNA => KUCHNIA

czytano

21868

razy

 WĘDZENIE RYB

Smak niektórych gatunków ryb  można docenić dopiero po ich uwędzeniu. Do tej pory wędziłem pstrągi, łososia, makrele i sielawę. Zdecydowanie najsmaczniejszymi rybami z wędzarni są świeżutkie sielawy. Palce lizać! Łosoś też jest dobry, ale lepiej zrobić z niego Grav Laxa. Zasada postępowania ze wszystkimi rybami jest w zasadzie taka sama.

Składniki:

- świeże ryby, np: pstrągi, leszcze, sieje, sielawy
- woda (np: 5-cio litrowy baniaczek z hipermarketu)
- sół kamienna lub jodowana
- 5 ząbków czosnku
- 3 liście laurowe

Ryby: rybki wypatroszyć i dokładnie wymyć

Solanka: najlepsza solanka jest taka, że wrzucone do niej jajko kurze pływa swobodnie dotykając czubeczkiem powierzchni wody. Aby zrobić taką zalewę należy dosypywać do dowolnej ilości wody sól, stale mieszając i obserwując jajko. Następnie wrzucić do niej czosnek i liście laurowe.

Układamy ryby w misce i zalewamy naszą solanką. Rybki powinny się w niej moczyć 12-15 godzin. Po tym czasie je wyciągamy wieszamy na specjalnych wieszakach i pozostawiamy na ok. 3 godzinki do obeschnięcia. Po tym czasie wrzucamy je do wędzarni. Początkowo wędzimy w dymie o temperaturze ok. 30 stopni (osuszanie), następnie można przejść do 50-55 stopni. Po ok. dwóch, trzech godzinkach rybki powinny być uwędzone. Kto nie chce czekać tak długo może wędzić rybki w dymie gorącym o temperaturze ok. 70 stopni. Ryby w sumie nam się upieką, ale i tak zdążą przejść dymem na tyle, aby smakowały rewelacyjnie. Pamiętać należy, że najsmaczniejsze są ryby wędzone zimnym dymem przez dłuuugie godziny.

Uwędzoną rybkę podajemy ze świeżym pieczywem.

 

SMACZNEGO !!!!

 

STRONA GŁÓWNA => KUCHNIA


Warning: require_once(/home/grubyzwif/www/komentarze/komentarze/comments.php5) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/grubyzwif/www/komentarze/komentarze.php5 on line 3

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/grubyzwif/www/komentarze/komentarze/comments.php5' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/grubyzwif/www/komentarze/komentarze.php5 on line 3